طب سوزنی ناباروری

آیا طب سوزنی می تواند ناباروری را درمان کند؟

طب سوزنی نوعی درمان جایگزین است. این درمان اصالتاً اهل چین است ، اما اکنون در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی ممکن است برای افرادی که ناباروری را تجربه می کنند ، مزایایی به همراه آورد ، به ویژه هنگامی که با طب سنتی همراه باشد.

طب سوزنی ممکن است یه موارد زیر کمک کند:

  • از بین بردن استرس
  • عدم تعادل هورمونی را تنظیم کند
  • جریان خون را به رحم و تخمدان ها افزایش دهد.

پژوهش ها درباره طب سوزنی ناباروری چه می گویند ؟

هیچ مدرک قطعی برای حمایت از استفاده از طب سوزنی در معالجه ناباروری وجود ندارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که فایده ای ندارد. مطالعات دیگر نتایج مثبت و معنادار را گزارش می کنند.

در یک منبع معتبر ، محققان داده های آزمایش های کنترل شده تصادفی چندگانه ، را تجزیه و تحلیل کردند. آنها شواهدی یافتند که نشان می دهد طب سوزنی در هنگام استفاده ، قاعدگی و تخمک گذاری را در خانمهایی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند ، بهبود می بخشد. محققان همچنین هنگام استفاده از طب سوزنی علاوه بر داروها ، سطح کمی هورمون را نیز بهبود بخشیدند.

یک منبع معتبر از مطالعه معتبر دریافت که طب سوزنی باعث افزایش میزان حاملگی در خانمها می شود که به درمان ناباروری کمک می کنند. با این حال ، یک منبع متاآنالیز و مرور سیستماتیک مورد اعتماد هیچ مدرکی مبنی بر بهبود طب سوزنی در زنان با استفاده از لقاح آزمایشگاهی (IVF) پیدا نکرد.

همچنین در تحقیقی دیگر ، در مردان مبتلا به واریکوسل ، یکی از انواع شایع ناباروری مردان ، به دنبال استفاده از طب سوزنی در درمان ناباروری مردان است. نتایج این مطالعه نشان داد که طب سوزنی هنگام استفاده از داروهای گیاهی و سایر اشکال طب سنتی می تواند به کاهش درجه حرارت اسکروتوم کمک کند. این مطالعه بسیار اندک بود. برای درک رابطه بین طب سوزنی و باروری مردان ، تحقیقات بیشتری لازم است.

طب سوزنی و استرس

برنامه های ناباروری و درمان ناباروری می تواند استرس زا باشد. استرس مزمن می تواند بر پیامدهای بارداری منبع معتبر تأثیر منفی بگذارد. طب سوزنی ممکن است به منبع معتبر کمک کند ، استرس را کاهش دهد ، که به نوبه خود ، می تواند نتایج بارداری را بهبود بخشد.

چه انتظاری از طب سوزنی ناباروری دارم ؟

چه انتظاری از طب سوزنی ناباروری دارم ؟

متخصص طب سوزنی شما باید دارای مجوز های معتبر و کافی باشد.

متخصصان طب سوزنی از سوزنی هایی استفاده می کنند که به آرامی در بدن وارد می شوند. نقاط طب سوزنی مناطقی از بدن هستند که اعتقاد بر این است که می توان جریان انرژی بدن یا Qi را تحریک کرد. تصور می شود تحریک چی باعث بهبودی می شود.

سوزن های یکبار مصرف شما برای درمان مجاز طب سوزنی شما بایستی:

  • از فولاد ضد زنگ ساخته می شود
  • دسته دار
  • استریل باشد
  • فقط یک بار استفاده شود

آمادگی برای طب سوزنی

متخصص طب سوزنی مجاز در یک محیط کاملاً تمیز کار خواهد کرد و تمام مقررات مربوط به سوزن ها را رعایت خواهد کرد.

در اولین مراجعه ، پزشک متخصص طب سوزنی شما یک ارزیابی کلی را انجام می دهد و در مورد تاریخچه و علائم پزشکی شما سؤال می کند. آنها سؤالات بیشتری را از آنچه انتظار دارید از شما خواهند پرسید ، و به نظر می رسد برخی از آنها با باروری ارتباطی ندارند. به آنها بگویید که درباره هرگونه آزمایش خون یا آزمایشهای پزشکی درباره ناباروری شما انجام شده است. نتایج حاصل از این آزمایشات با تعیین برنامه درمانی شما در نظر گرفته خواهد شد. همچنین تعداد جلسات حضور که شما نیاز دارید نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

اگر لقاح آزمایشگاهی یا هر نوع دیگری از فناوری تولید مثل کمک شده دارید ، طب سوزنی و پزشک فعلی شما باید درمان را با هم هماهنگ کنند. درمان طب سوزنی گاه به گاه همزمان می شود با انتقال جنین در طی IVF.

ممکن است از شما خواسته شود که در طول طب سوزنی ، لباس های شل و یا لباس راحتی بپوشید. جواهرات شما نیز ممکن است حذف شود. بعضی از متخصصین طب سوزنی ممکن است از شما بخواهند که از خوردن یا نوشیدن هر چیزی که باعث لکه دار شدن زبان یا دهان شما شود خودداری کنید .

سوزن های مورد استفاده برای درمان تقریبا به اندازه موهای نازک و بسیار انعطاف پذیر هستند. در طول زمان درمان ، شما ممکن است بسیار آرام باشید یا بخوابید. گاهی اوقات ، در اولین درمان ممکن است سرگیجه یا حالت تهوع ایجاد شود.

ممکن است از شما خواسته شود در ابتدا یک یا چند جلسه ملاقات را در ابتدا تعیین کنید. تعداد دفعات بازدید به طور معمول به مرور زمان کاهش می یابد.

خطرات طب سوزنی ناباروری

انتخاب متخصص طب سوزنی با تجربه و مجرب ، بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا به عوارض است. بحث در مورد تاریخچه کامل پزشکی خود با طب سوزنی نیز مهم است. این شامل نگرانی های پزشکی است که مربوط به ناباروری نیست. برخی شرایط مانند اختلالات خونریزی ممکن است خطر عوارض را افزایش دهد.

یک پزشک معتبر فقط از سوزن های یکبار مصرف و استریل استفاده خواهد کرد. این باعث کاهش خطر عفونت می شود.

همچنین ممکن است که یک پزشک خیلی سوزن را فرو کند ، اما احتمال صدمه کمی وجود دارد. قبل از ترک دفتر مطمئن شوید که همه سوزن ها برداشته شده اند.

جمع بندی طب سوزنی ناباروری

جمع بندی طب سوزنی ناباروری

طب سوزنی ممکن است به درمان نازایی کمک کند. تحقیقات در مورد چگونگی طب سوزنی به عنوان درمانی برای ناباروری بی نتیجه است. اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد طب سوزنی هستید ، با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا شما کاندیدای خوبی برای این درمان هستید.