آرتروز یا ساییدگی مفصل چیست و چه علائمی دارد ؟

آرتروز زانو به تخریب پیشرونده غضروف مفصل زانو گفته می شود که به ساییدگی مفصل نیز معروف است. آرتروز زانو با افزایش سن پیشرفت می‌کند و علل مختلفی چون ژنتیک، نوع شغل و حرفه، چاقی، عوامل هورمونی نیز در بروز آن دخیل هستند.

اگر دچار آرتروز زانو هستید تمریناتی که برای درمان این بیماری تهیه شده اند موجب تقویت عضلات حمایت کننده زانو و افزایش انعطاف پذیری در این ناحیه می شود. با مشاوره و ویزیت متخصص پزشکی ورزشی و صرف چند دقیقه وقت در روز و انجام حرکات ورزشی مناسب از ایجاد و پیشرفت آرتروز زانو جلوگیری کنید تا علاوه برتسکین درد به شما کمک کند از زانوی سالم تری برخوردار شوید.

ساییدگی مفصل علت های اولیه یا ثانوی دارد، علت اولیه ساییدگی پدیده ای است که با گذشت زمان و بالا رفتن سن در افراد اتفاق می افتد.

این یک پدیده فیزیولوژیک فرسایش و ساییدگی در بافت های داخل مفصل است و بافت هایی مانند غضروف مفصلی، مینیسک های داخل زانو و لیگامان ها را درگیر می سازد.

علائم آرتروز زانو

علایم آرتروز زانو اغلب به آرامی شروع شده و با گذشت زمان تشدید می‌شود. نشانه‌ها و علائم آرتروز زانو درد شامل موارد زیر هستند:

  • درد: مفصل شما ممکن است در طول حرکت یا پس از آن درد داشته باشد.
  • حساسیت به لمس کردن: مفصل شما ممکن است در هنگام وارد شدن فشار اندک به آن دچار درد و ناراحتی شود.
  • سفت و خشک شدن: سفت شدن مفاصل و صدای تق تق زانو به ویژه زمانی که شما صبح از خواب بیدار می‌شوید یا برای یک مدت طولانی بی حرکت هستید.
  • از دست دادن قابلیت انعطاف پذیری: در این حالت ممکن است شما توانایی حرکت دادن کامل مفاصل خود را نداشته باشید.
  • احساس سایش: شما ممکن است صدای زانو یا احساس سایش در مفصل داشته باشید.
  • تشکیل استخوان اضافی (اسپرز یا خار استخوانی): این استخوان اضافی که شبیه یک توده سخت است می‌تواند در اطراف مفصل آسیب دیده تشکیل شود.

‍ عواملی که احتمال بروز ساییدگی مفصل را افزایش می دهند، عبارتند از :

سن

با افزایش سن ، احتمال ابتلا به بیماری بیشتر و شدیدتر میشود.

وزن زیاد

موجب افزایش فشار روی زانو شده و احتمال سائیدگی آنرا بیشتر میکند.

ضربه

مانند شکستگی، در رفتگی، پارگی منیسک و رباط های زانو

انحراف پا

یکی از علل ایجاد ساییدگی مفصل زانو انحراف پا می باشد . شایع ترین فرم انحراف پا، پای پرانتزی است. این ناهنجاری در سنین میانسالی و پیری منجر به تخریب کامل مفصل زانو شده و از عوامل اصلی تعویض مفصل زانو در سنین بالا است.

پوکی استخوان

پوکی استخوان نیز موجب ساییدگی مفصل زانو می شود . در پوکی استخوان به دلیل اینکه املاح معدنی تشکیل دهنده بافت استخوانی کاهش می یابد، استخوان نرم می شود و حالت شکننده پیدا می کند.

جنسیت

خانم های با بیش از پنجاه سال سن ، بیشتر در معرض این بیماری هستند.
ورزش هایی مثل فوتبال، دو استقامت و تنیس بمدت طولانی و زیاد ممکن است احتمال ایجاد استئو آرتریت زانو را زیاد کنند.
همچنین بعضی بیماری ها مانند آرتریت چرکی، کندرومالاسی پیشرفته، دررفتگی مکرر کشکک، استئوکندریت نیز می توانند احتمال ابتلا به آرتروز را افزایش دهند .